•**• باغ گیلاس •**•

هرگز هیچ کاری را جز برای خدا مکن
چه کنیم تا در دنیا راحت زندگی کنیم؟

همه ی ما انسانها خواهان زندگی راحت هستیم ولی ابتدا  باید از خودمان بپرسیم:

زندگی راحت چه زندگی است؟ و معنا و مفهوم زندگی راحت برای ما روشن شود تا آنگاه برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

شاید به محض پرسیدن این سئوال،در ذهن بعضی ها اینگونه تداعی شود که،زندگی راحت یعنی اینکه هیچ گونه سختی ها و مشکلاتی در زندگی نداشته باشیم و یا بعضی ها بگویند:اینکه پول و ثروت فراوان داشته باشیم و در رفاه زندگی کنیم و...

مسلما افراد مختلف از زندگی راحت،تفاسیر متفاوتی دارند ولی اگر بخواهیم واقع بینانه به زندگی نگاه کنیم، زندگی راحت،زندگی است که سرشار از آرامش باشد و این آرامش فقط و فقط در پرتو ایمان به خدا و ارتباط با او و توسل به ائمه و اهل بیت (علیهم السلام) و عمل به دستورات آنها به دست می آید.

كاملترين مقامات اهل سلوك

می پرسید:چگونه؟...

همه ی ما ممکن است نمونه های بسیاری از انسانها را دیده باشیم که علارغم داشتن ثروت، پول و امکانات کافی و یا مقام و شهرت بسیار همیشه مشوش و نگرانند و از زندگی خود هیچ لذتی نمی برند! که سرچشمه ی همه ی این نگرانی ها و تشویش ها نداشتن ارتباط با یگانه معبود عالم هستی است چرا که سرمایه های ایشان(مال و ثروت و پول و مقام و...) هر لحظه در حال آب شدن و از بین رفتن است،بدون اینکه حاصلی برای آنها در پی داشته باشد...

لازم به ذکر است که،داشتن پول،ثروت و مقام به خودی خود فاقد ارزش نیست به شرطی که این مواهب الهی با رعایت موازین و حدود شرعی،در راه رسیدن به عدالت و خدمت به خلق خدا و آباد ساختن خانه ی آخرت انسان استفاده گردد.

لازمه ی داشتن یک زندگی راحت و سرشار از آرامش این است که،

انسان به مقام رضا برسد یعنی اینکه به وضعیت حال و شرایط موجود خود

و حوادثی که در زندگی او به وقوع می پیوندد،راضی و به آنچه دارد قانع باشد.

البته راضی بودن به وضع موجود دلیل بر تلاش نکردن برای رسیدن به وضعیت بهتر نیست بلکه باید تلاش کرد و نتیجه را به خداوند سپرد و بر خداوند توکل نمود.

گاهی نیز دلبستگی های دنیوی،آرامش و زندگی راحت را از انسان سلب می کند.

قرآن می فرماید:

« لِکَیْلا تَاْسُوا عَلَی مافاتَکُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِمَا آتاکُمْ»

«آن گونه باشید که اگر چیزی را از دست دادید تاسف نخورید و اگر چیزی به شما دادند،شاد نشوید.»

راستی،آیا می شود انسان اینگونه متعادل باشد که دادن ها و گرفتن ها در او اثری نگذارد؟

کارمند بانک،یک روز مسئول دریافت پول مردم می شود و روز دیگر مسئول پرداخت پول به مردم می شود.نه آن روزی که پول می گیرد خوشحال است و نه آن روزی که می پردازد،ناراحت! زیرا او می داند هر دو روز،امانتداری بیش نبوده است.

نشستن و برخاستن یک گنجشک،روی شاخه ی گل اثر میگذارد ولی روی درخت تنومند،اثر چندانی ندارد.

آری،انسانهای بزرگ،به خاطر سعه ی صدری که دارند،مسائل جزئی در روح آنان اثر چندانی ندارد.

امام حسین(علیه السلام)،ظهر عاشورا در برابر دهها تیر که به سویش رها شد و دهها داغی که دید،نماز با حال و خشوعی خواند،در حالی که کوچکترین حرکت، ما را از نماز یا خشوع باز می دارد!

پس،باید آنگونه باشیم که فراز و نشیب های زندگی ما را همچون موج متلاطم نکند و همیشه همچون اقیانوس آرام، بزرگ باشیم و آرام...

+نوشته شده در جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت22:45توسط پرستو |